Ślub i wesele przed Nami – od czego zacząć przygotowania?

with Brak komentarzy

Ślub i wesele – od czego zacząć, aby stworzyć ślub i wesele marzeń?

Ślub i wesele to bardzo rozbudowany projekt. Wiem, że jako Narzeczeni często o tym w taki sposób nie myślicie, ale organizacja tak dużego wydarzenia nawet dla profesjonalisty jest wyzwaniem. Dlaczego?

Bo jest to projekt długotrwały, składa się z wielu składowych, jest bardzo czaso- i kosztochłonny.  Do tego ma kilka albo kilkanaście osób zaangażowanych i chcących podejmować decyzje.

Dodatkowo mnóstwo emocji, bo to wyjątkowe wydarzenie dla Narzeczonych, rodziców, przyjaciół.

Przyznacie sami: mieszanka wybuchowa 😉

Nic więc dziwnego, że przygotowaniom weselnym towarzyszy stres i spore napięcie.

Pracując nad jakimkolwiek projektem żaden fachowiec nie działa bez przemyślenia, konsultacji i stworzenia planu.

Jako organizatorka wielu małych i dużych wydarzeń życiowych, doświadczyłam tego nie raz, że im lepszy plan zrobimy na początku, tym mniej stresu czeka nas na samym weselu. I dlatego właśnie piszę i edukuję, bo wiem jak bardzo porządny plan ułatwia przygotowania i sam czas wesela.

Mawiają, że szczęście sprzyja przygotowanym. Zatem, co zrobić żeby mieć plan, który pozwoli być przygotowanym? Który pozwoli celebrować ten ważny dzień w gronie rodziny i znajomych? By jedynym zadaniem Państwa Młodych w dniu ich ślubu było bycie i świętowanie swojego wielkiego dnia 🙂

Dlatego tak ważnym są działania, które podejmujecie zanim nadejdzie wasz Wielki Dzień, żeby móc się wtedy skupić na radości i waszej miłości, a nie zajmować się rozliczeniem z orkiestrą czy pilnowaniem donoszenia alkoholu.

Idealny plan, czyli jaki?

     1. Odzwierciedlający wizję waszego ślubu i wesela – jakiego ślubu chcemy?

Zajrzyjcie do mojego wpisu tutaj po pytania, które pomogą Wam odpowiedzieć, czego szukacie.

Nie zaczynajcie bez wizji! Jeśli nie wiecie, jaki ma być efekt końcowy, będziecie wybierać na ślepo elementy ślubnej układanki, przez co mogą ostatecznie nie stworzyć dla Was spójnej całości i być chybione pod względem waszych oczekiwań.

Zapytajcie również waszych rodziców, co dla nich jest ważne. Porozmawiajcie i słuchajcie. Zobaczcie, gdzie się łączycie, a gdzie rozmijacie. Ustalcie złoty środek, słuchając i szanując siebie nawzajem.

       2. Jasno określony budżet ślubny.

To bardzo istotny, a często lekceważony element. Brak jasnych rozmów o finansach, płatnościach, czy podziale kosztów powoduje, że nie wiemy na czym finansowo stoimy. W efekcie końcowym możemy być bardzo negatywnie zaskoczeni wysokością wydatków, jakie przyjdzie nam ponieść. Wesele to duży projekt, w którym spotykają się dwie różne rodziny, często mające różne oczekiwania co do wystawności wesela i udziału w kosztach. Wiem, że w wielu naszych domach nie rozmawia się o kasie. Nie prowadzi się budżetów i wydaje się tyle, ile trzeba. Tylko wesele to mega duża impreza i to „ile trzeba” może być większe niż jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić i unieść.  Żeby obyło się bez niepotrzebnych stresów wtedy, kiedy nie będzie się mieć już wpływu na wysokość wydatków, trzeba ustalić ślubny budżet i potem się go trzymać.

      3. Lista gości i wybór ważnych elementów składowych wesela.

Wizja i określony budżet pozwalają zawęzić pole wyboru ważnych składowych. Miejsce, wybór muzyki, ubiór pana i pani młodej…  To właśnie zarządzanie i planowanie pozwala kontrolować na co możemy sobie pozwolić w ramach dostępnych środków i określonej liczby gości. Czy zdecydować się na ślub w mniej obleganym terminie (może nawet w ciągu tygodnia?), by móc w tej samej cenie zdecydować się na dodatkowe atrakcje? Czy wybrać piękne miejsce i zrezygnować z dużej ilości dodatków? Wybór należy do Was. Pamiętajcie, że na tym właśnie polega planowanie, bo dokonywać wyboru.

    4. Kto jest kierownikiem Waszego projektu? Dobrze jest ustalić, kto jest osobą ostatecznie decyzyjną.

Dobry plan pokazuje kto jest odpowiedzialny za cały projekt. Kto w jakim zakresie podejmuje decyzje. Często organizując wesele trudno jest to ustalić. Albo rodzice albo my, albo każdy po trochu. Wiem, że może to nie będzie łatwe, ale spróbujcie podzielić się zakresami działania. Natomiast pamiętajcie, że dobrze kiedy jest jedna osoba, która ma spojrzenie na całość i dostrzega wyzwania związane z organizacją i działaniem.

     5. Podziel całość na mniejsze działania i rozplanuj w czasie!

To ważne, żeby podzielić zadania i zobaczyć ile jest do przygotowania. Nie czekać na ostatni moment, bo wtedy wszystko nam się ponakłada na siebie. Lepiej mieć coś przygotowane wcześniej i żeby czekało, niż na szybko decydować i wybierać co się znajdzie, za ile się znajdzie. Czas w przygotowaniach gra na naszą niekorzyść.

Zachęcam zacząć właśnie w taki sposób, by być jak najlepiej przygotowanym od samego początku. Może wydaje Ci się to niemożliwe i zbyt skomplikowane. Uwierzcie mi nie ma nic bardziej mylnego niż to, że planowanie i organizacja nie jest dla każdego. Właśnie, że jest. I każdy w mniejszym lub większym stopniu wprowadzając odpowiednie kroki może osiągnąć podstawowy cel: super zabawę Państwa Młodych na ich własnym weselu.